Kategoria: Bioarchitektura   sobota, 29 grudzień 2012 19:16

Jak przesadzić drzewo?

Zdarzają się takie sytuacje, kiedy musimy przesadzić drzewo. Powodów może być kilka. Zostało nieprawidłowo zaplanowane: za blisko domu, za blisko innych roślin albo zmieniła się koncepcja i w miejscu drzewa powstanie altana lub basen. Co w takim razie zrobić z drzewem?

Taka przeprowadzka i jej powodzenie zależy od rodzaju drzewa (iglaste lub liściaste), od tego jak długo drzewo rosło, jak jest duże i od pory przesadzania.

Zależy także głównie od prawidłowości samej akcji. Wszystko powinno się wyjaśnić i szczegóły ustalamy z dużym wyprzedzeniem, zanim się za to weźmiemy.

Jak przesadzić drzewo?

Pora przesadzania

Drzewa liściaste przesadzamy w fazie spoczynku (późna jesień lub wczesna wiosna), kiedy drzewo jest w stanie bezlistnym. W mojej praktyce ogrodniczej zdarzały się przesadzenia także poza tym terminem, nawet w okresie kwitnienia drzew, lecz zawsze niesie to pewne utrudnienia i straty, chociażby w stanie ulistnienia. Jeśli jednak zabieg zostanie prawidłowo wykonany - nie ma obaw, drzewo musi się przyjąć i straty będą minimalne.

Drzewa iglaste podobnie, choć terminy może nie są tak sztywne i nieco dłuższe. Praktycznie omijamy tylko termin intensywnych młodych przyrostów, kiedy drzewa zaczynają rosnąć. Grozi to więdnięciem i zamieraniem młodziutkich gałązek.

Jak przesadzić drzewo?

Co nam będzie potrzebne ?

Do zabiegu przesadzania potrzebujemy przede wszystkim ludzi, bo jeśli drzewo jest ciężkie, sami nie damy rady go przeciągnąć w nowe miejsce. Jeśli małe, zrobimy to sami. Jak powinniśmy się ubrać? Bo to też jest ważne. Nigdy nie robimy tego w klapkach i sukience, ostre gałęzie lub igły mogą nas boleśnie zranić. Potrzebujemy więc dobrych butów i mocnego ubrania.

Następnie potrzebujemy dobrego, ostrego szpadla do kopania dołu i sekatora do ucinania martwych lub połamanych gałęzi. Przygotujmy też mocną płachtę, najlepiej z brezentu lub innego materiału. Na tym materiale przeciągniemy drzewo w nowe miejsce.

Tam gdzie będzie rosło przygotowujemy folię, aby było na co sypać ziemię z dołka, lub taczkę, jeśli musimy tą ziemię wywieźć. Przeciągamy też wąż z wodą lub przygotowujemy konewki do podlania. Kładziemy palik do ustabilizowania drzewa i paski do przywiązania.

Jak przesadzić drzewo?

Przygotowujemy sznurek do związania gałęzi - bez tego nie da rady przesadzić drzewa. No i na koniec ziemię do zaprawienia dołka i korę jako ściółkę. Kiedy wszystko gotowe, zaczynamy pracę.

Ważne wskazówki

Drzewa, które rosną w danym miejscu więcej niż 25 lat w ogóle nie powinny być przesadzane. Planujmy wykopanie drzewa z jak największą bryłą korzeniową, jest wtedy duża szansa powodzenia. Jeśli korzenie zbyt mocno utniemy, musimy także dla równowagi zredukować koronę drzewa, czyli część nadziemną. Pamiętajmy, drzewo przeżywa szok, starajmy się go zniwelować na wszystkie możliwe sposoby.

Jeśli planujemy przesadzanie bardzo wczesną wiosną i gleba będzie zmrożona, przygotowania rozpoczynamy jesienią poprzedniego roku. Kopiemy duży dół i wypełniamy go słomą lub gazetami i zasłaniamy deskami lub plastikiem. Wiosną wypełnienie wyjmujemy i mamy dół gotowy.

Nigdy nie ciągnij gołej bryły po ziemi, bo ziemia się okruszy spod korzeni i niepowodzenie gotowe. Zawsze przesuwaj bryłę na brezencie. Wtedy jest dużo łatwiej.

Jak przesadzić drzewo?

Przesadzaj najlepiej w pochmurny, bezwietrzny dzień, a kilka dni wcześniej podlewaj roślinę obficie. Zwiąż gałęzie owijając spiralnie drzewo sznurkiem. Zaznacz wstążeczką, gdzie było południe lub północ. Staraj się posadzić drzewo tak samo względem stron świata. Zwłaszcza dotyczy to jałowców i sosen.

Prawidłowo oceń jak wielki wykopać dół w nowym miejscu, lepiej zrobić za duży niż za mały, bo oczekująca roślina niepotrzebnie będzie wysychała. Pomocne w określaniu wielkości bryły jest następująca wskazówka. Każde 2,5 cm średnicy pnia równa się 30 cm średnicy bryły korzeniowej, czyli drzewo o średnicy pnia 5 cm, potrzebuje dołka o szerokości 60 cm.

Przesadzanie krok po kroku

Jak przesadzić drzewo?

Wokół obwodu bryły korzeniowej drzewa kopiemy rów i obserwujemy czy widać korzenie, które przez niego przechodzą. Formujemy nową bryłę. Następnie w rów wkładamy szpadel i podcinamy korzenie od spodu. Bryła powinna się utrzymywać w całości. Jeśli drzewo nie jest ciężkie, wyciągamy je na brezent i przewozimy lub przeciągamy na nowe miejsce. Jeśli sami nie damy rady, korzystamy z pomocy innych osób.

Podważamy bryłę i podkładamy z jednej strony tkaninę, potem drzewo lekko przechylamy i nasuwamy na matę. Wtedy bez problemu da się wyciągnąć na wierzch i przetransportować ręcznie lub na taczce.

Nowy otwór powinien już być wykopany, a ziemia do sadzenia przygotowana obok. Sprawdzamy zatem wysokość nowej bryły przy pomocy patyka lub trzonka szpadla i wkładamy do dołka. Jeśli za mało musimy podkopać, jeśli za głęboko, nasypać więcej ziemi. Nowe drzewo powinno rosnąć na takim samym poziomie, na jakim było do tej pory.

Jak przesadzić drzewo?

Nasypujemy kompostu do nowego dołka i sadzimy drzewo. Ustawiamy w pionie i patrzymy, gdzie drzewo ma "twarz" czyli najładniejszą stronę, dosypujemy ziemi wokół, mocno uciskając wewnętrzną stroną stopy, aby ustabilizować drzewo. Po uzupełnieniu podłoża sprawdzamy jeszcze raz.

Drzewa o dużych koronach będą miały tendencje do pochylania przy większych podmuchach wiatru. Należy więc je przywiązać do palika. Krótki wbijamy pochyło, długi - pionowo, ważne aby był od strony przeważających wiatrów. Dzięki temu bryła nie będzie naruszona i drzewo na pewno się przyjmie.

Wokół bryły formujemy z wykopanej ziemi misę - to ważne aby woda nie spływała na boki. Wtedy obficie podlewamy, nawet kilkakrotnie, aby ziemia dobrze "okleiła" korzenie i wyparła puste przestrzenie z gleby.

Jak przesadzić drzewo?

Drzewa zimozielone możemy wieczorem zraszać także z góry, aby uzupełniały braki wody także w ten sposób, nie tylko poprzez korzenie. Jeśli jest silne słońce, drzewa trzeba cieniować rozpinając na kijach włókninę.

Stare, wielkie drzewa należy pozostawić specjalistom, którzy posiadają odpowiedni sprzęt. To ciężka i niebezpieczna praca. Nie bierzmy się sami za to, bo szkoda zmarnowania drzew.

Z reguły takie przesadzanie odbywa się etapami. Najpierw jesienią podcina się jedną stronę bryły korzeniowej, wkłada folię, sypie żyzną ziemię i leje wodę, aby roślina wytworzyła nowe korzenie w dobrym miejscu, odżywiając się jednocześnie nienaruszoną stroną. W następnym roku podcina się drugą stronę i dopiero przesadza drzewo.

Fot. Danuta MłoźniakŹródło artykułu: Ogrodowisko

Oceń ten artykuł
(1 głos)


Zaloguj się, by skomentować